СТРУКТУРА ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ

Матеріал з TIMO Wiki

Перейти до: навігація, пошук

СТРУКТУРА ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ передбачає опанування особистістю ключових компетентностей суспільства сталого розвитку, які мають три виміри: знання, уміння та ціннісні ставлення. Кожен із цих вимірів компетентностей є важливим, доповнюючи один одного згідно з визначенням місії освіти ХХІ сторіччя: УЧИТИСЯ, ЩОБ ЗНАТИ, ДІЯТИ, ЖИТИ СПІЛЬНО Й РАЗОМ, БУТИ. Опанування ключовими комптентностями є необхідною й достатньою умовою для того, щоб особистість була успішною в соціумі, який поділяє цінності суспільства сталого розвитку і тим самим сприяє його розвиткові й удосконаленню.

Відповідно до цього кожна з ключових компетентностей, зокрема математична компетентність, також має три виміри: предметний вимір (що треба знати), діяльнісний вимір (що треба вміти) і практичний вимір (як застосовувати знання та вміння відповідно до цінностей суспільства сталого розвитку).

1. Предметний вимір математичної компетентності

Опанування предметом математики — бути обізнаним у предметних галузях математики (демонструвати обізнаність у предметних галузях математики).

Когнітивний рівеньзнання (володіння понятійним апаратом і фактами в предметних галузях математики).

  1. Арифметична обізнаність.
  2. Алгебраїчна обізнаність.
  3. Геометрична обізнаність.
  4. Стохастична обізнаність.

(Учитися, щоб знати, згідно зі звітом Ж. Делора «Освіта: прихований скарб».)

2. Діяльнісний вимір математичної компетентності

Опанування методом математики — володіння діяльнісними складовими математики (демонструвати спроможність розв’язувати типові й нестандартні математичні задачі в процесах внутрішнього застосування і творення математики).

Когнітивний рівеньуміння (здійснювати математичну діяльність).

  1. Логічна спроможність.
  2. лгоритмічна спроможність.
  3. Технологічна спроможність.
  4. Дослідницька спроможність.
  5. Методологічна спроможність.

(Учитися, щоб діяти, згідно зі звітом Ж. Делора «Освіта: прихований скарб».)

3. Практично-ціннісний вимір математичної компетентності

Опанування застосуваннями математики — здатність застосовувати математику (демонструвати здатність застосовувати математику для розв’язування задач, які є актуальними і практично значущими для особистості, соціуму, людства відповідно до цінностей суспільства сталого розвитку).

Когнітивний рівеньціннісні ставлення стосовно математики як складової системи науки й культури суспільства сталого розвитку (усвідомлення й застосування на практиці математичних знань, математичних методів, методології застосувань математики для розв’язування практичних задач). Практично-ціннісний вимір математичної компетентності можна структурувати за складовими мислення, які визначають важливі його аспекти:

  1. Комунікативне мислення (здатність здобувати інформацію з різних джерел, здатність репрезентувати інформацію в різних формах, здатність вести цілеспрямований діалог відповідно до системи цінностей суспільства сталого розвитку) (Communication Thinking).
  2. Ініціативне мислення (здатність ініціювати постановку задач, досліджень, визначати стратегію розв’язування проблеми й утримувати мету, здатність імплементувати набуті результати у власну систему знань, що відповідає цінностям суспільства сталого розвитку) (Entrepreneurship Thinking).
  3. Математичне мислення (здатність застосовувати знання й уміння в галузі математики для розв’язування практично значущих задач відповідності до системи цінностей суспільства сталого розвитку: побудова та дослідження математичних моделей практично значущих задач). За сучасними уявленнями когнітивної психології таке мислення відносять до категорії формального (дедуктивного) мислення (Crystalized Thinking).
  4. Асоціативне (трансфертне) мислення (здатність ставити задачі, використовувати індуктивні міркування, образне мислення, системне мислення, мислення за аналогіями для постановки задач і пошуку їх ефективних рішень відповідно до системи цінностей суспільства сталого розвитку). За сучасними уявленнями когнітивної психології таке мислення відносять до категорії гнучкого мислення (Fluid Thinking).

(Учитися, щоб жити разом і спільно; учитися, щоб бути, згідно зі звітом Ж. Делора «Освіта: прихований скарб».)

Математична компетентність є латентною характеристикою особистості, тобто характеристикою, яка не може бути виміряною безпосередньо, а тільки через її прояви, зокрема через розв’язування компетентнісних математичних задач, виконання завдань компетентнісного математичного тесту.

Виявлення розмірності математичної компетентності є одним із ключових питань як теорії (усвідомлення структури математичної компетентності), так і практики (конструювання валідних і надійних тестів для виявлення рівня логіко-математичної компетентності як складової загальної навчальної компетентності).

Особисті інструменти
Простори назв
Варіанти
Дії
Навігація
Словник
Інструменти