ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ

Матеріал з TIMO Wiki

Перейти до: навігація, пошук

ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ — ієрархічна система керівних органів, яка включає парламентсько-президентський, урядово-центральний, регіональний, обласний і районний рівні. Парламентсько-президентський рівень визначає державну освітню політику, розробляє законопроекти, нормативно-правову базу функціонування та розвитку освіти. Кабмін України як вищий орган в системі органів виконавчої влади здійснює управління освітою як безпосередньо, так і через МОН України, міністерства і відомства, яким підпорядковані заклади освіти, ВАК України. Більшість планових, керівних і контрольних функцій управління освітою належить МОН України. Міністерство як центральний орган виконавчої влади бере участь у визначенні державної політики в галузі освіти, реалізує державну освітню політику, здійснюючи контроль за її втіленням та дотриманням актів законодавства про освіту; розробляє програми розвитку та державні стандарти освіти; визначає нормативи матеріально-технічного, фінансового забезпечення навчальних закладів; здійснює керівництво державними закладами освіти, контроль за додержанням державних освітніх стандартів, державного інспектування; проводить акредитацію ВНЗ, ПТНЗ; формує й розміщує державне замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою; забезпечує випуски навчальної літератури, розробляє проекти положень про навчальні заклади, що затверджуються KM України; організовує атестацію педагогічних і науково-педагогічних працівників щодо присвоєння їм кваліфікаційних категорій, педагогічних та вчених звань тощо. Акти МОН України, прийняті у межах його повноважень, є обов’язковими для органів управління освітою, навчальних закладів.

Міністерства й відомства, яким підпорядковані заклади освіти, також беруть участь у здійсненні державної політики в галузі освіти, проведенні державного інспектування, акредитації закріплених за ними навчальних закладів, контролюють дотримання вимог щодо якості освіти, організовують упровадження в практику досягнень науки і передового досвіду. Акти цих міністерств та відомств, прийняті в межах їх компетенції, є обов’язковими для місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підпорядкованих їм органів управління освітою, навчальних закладів відповідного профілю.

На регіональному, обласному, районному рівнях управління освітою здійснюють в межах компетенції Рада міністрів Автономної Республіки Крим (РМ АР Крим), місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановлюють обсяги бюджетного фінансування навчальних закладів, фінансують утримання закладів комунальної власності; забезпечують розвиток мережі, зміцнення матеріальної бази, господарське обслуговування закладів освіти, здійснюють соціальний захист працівників освіти, дітей, учнів, студентів, створюють умови для їх виховання, навчання і роботи відповідно до нормативів матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організовують облік дітей дошкільного та шкільного віку, контролюють виконання вимог щодо їх освіти тощо. РМ АР Крим, місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування створюють відповідні органи управління освітою — Міністерство освіти і науки АР Крим, обласні управління освіти і науки, районні, міські відділи (управління) освіти. Управління освіти й науки у межах своїх повноважень здійснюють керівництво освітньою сферою на території області, міст Києва, Севастополя. Основні їх завдання: реалізація державної політики в галузі освіти; забезпечення освіти; контроль за дотриманням законодавства з питань освіти, забезпеченням навчальними закладами державних вимог щодо змісту, рівня та обсягу дошкільної, позашкільної, загальної середньої та професійно-технічної освіти; організація кадрового і науково-методичного забезпечення навчально-виховного процесу; розробка прогнозів розвитку мережі навчальних закладів; керівництво навчальними закладами, що належать до сфери їх управління.

Особисті інструменти
Простори назв
Варіанти
Дії
Навігація
Словник
Інструменти