Як обрати професію для школяра

Для учня старших класів визначитися з фахом – завдання №1. Адже від цього залежатиме не тільки наступні 4-5 років життя, але й майбутнє взагалі. До того ж, навчання коштує немалих грошей – тож варто добре подумати, щоб ці витрати на виявилися марними. Давайте розбиратися, як підлітку правильно обрати професію!

Щоб майбутнім випускникам було легше визначитися з фахом, сьогодні їм пропонують профорієнтацію. Це комплексний процес, що триває близько 3 років. Багато хто помилково вважає профорієнтацію простим тестуванням та не приділяє їй достатньо уваги. Та даремно. Цей процес допомагає підлітку пізнати себе та виявити свої найпотужніші здібності. Він складається з 6 етапів, які ми розберемо детально.

1 етап – пізнаємо себе

Щоб визначитися, ким бути у професійній сфері, треба спочатку розібратися, хто ти є. Щоб визначити свій потенціал, варто пройти спеціальній тест. Він допоможе розкрити тип особистості, її схильності, інтереси та здібності. Саме це закладає фундамент для подальшого вибору фаху.

Не варто думати, що визначитися з професією можна за результатами 1 тесту. Тут потрібен комплексний підхід, що включає:

  • Різні методи опитування
  • Роботу з психологами
  • Інтерактивні заняття у групах
  • Аналіз отриманих даних

Поєднання цих методів допоможе підлітку краще зрозуміти себе, усвідомити свої цінності та бачення майбутнього. Досить часто діти 14-17 років не можуть вразно сформулювати, ким хочуть бути. Тому треба провести якомога більше тестів та інших дій, щоб з цим розібратися.

2 етап – розбираємося з актуальними професіями

Визначитися, ким хочеться бути – це дуже круто. Перший камінчик до фундаменту майбутнього покладено. Але не менш важливо, щоб обраний фах був актуальним на сучасному ринку праці. Тому треба розібратися, які професії зараз користуються найбільшим попитом та проаналізувати, яка з них співпадає з вашими інтересами.

3 етап – аналізуємо список можливих професій

Отже, за результатами 2 етапу в вас має бути псисько спеціальностей, які актуальні для сьогодення та викликають цікавість. Треба відсіяти ті, що підходять найменше, та залишити декілька найцікавіших. Треба ретельно пройтися по кожній позиції та відповісти на питання:

  • Що подобається у цій професії?
  • Що відштовхує?
  • Як саме на цій роботі можуть розкритися ваші особисті якості?
  • Чи добре ви уявляєте собі робочі обов’язки?
  • Чи буде така робота приносити задоволення?

Важливо на кожне питання відповісти чесно. Адже на роботі ми проводимо більшу частину свого життя. Якщо вона не подобається – це вірний шлях до фрустрації та депресії.

4 етап – детально вивчаємо обрані професії

Після попереднього етапу ваш список має сильно скоротитися. Тепер час обрати лише 1 спеціальність. Для цього проаналізуйте такі аспекти:

Обов’язки, які доведеться виконувати
Необхідна освіта та затрати на неї
Майбутня зарплатня
Перспективи кар’єрного розвитку

Якщо у вас не вийшло обрати лице 1 професію, а залишилося 2-3 – не біда. Остаточно можна визначитися на наступному етапі.

5 етап – практикуємося

Ви ніколи не зрозумієте, чи подобається вам робота, доки не спробуєте. На щастя, сьогодні для цього є багато можливостей – онлайн-курси, волонтерство, стажування у компаніях. Багато хто з роботодавців відкриті для спілкування зі школярами та готові до співпраці. Так ви зможете побачити робочій процес зсередини.

6 етап – плануємо

Отже, у вашому списку залишилася 1 обрана спеціальність. Тепер варто не зупинятися на досягнутому та зробити усе можливе, щоб досягти мети. На цьому етапі варто попрацювати над саморозвитком, щоб потім впевненіше почуватися у своїй професії. Для цього треба визначитися, які якості у ній найважливіші, та розвивати їх у собі.

Окрім цього слід «прокачати» вміння:

  • Швидко приймати рішення
  • Брати на себе відповідальність
  • Взаємодіяти у колективі
  • Аналізувати інформацію

Усі ці навички будуть корисними як у навчанні, так у подальшій роботі за фахом. Отримати їх можна з книжок, розвиваючих тренінгів, спілкування з представниками вашої професії та інших джерел.


Help